ŻYWA SZTUKA to podcast obejmujący autorskie materiały, w których artystki i artyści opowiadają o swoich pracach, wyjaśniając najnowsze tendencje w polskiej sztuce współczesnej.

Promujemy polską, młodą, ŻYWĄ SZTUKĘ, tworząc nowy sposób opowiadania historii sztuki.

Czytaj dalej... lub posłuchaj...


👂 YouTubeSpotify / Soundcloud


SZYBKI DOSTĘP
TRICKSTERKA ︎︎︎ Jana ShostakNOWAK / NOWACZKA / NOWACY (2017)

Działanie polegające na wprowadzeniu do przestrzeni języka słowa-zamiennika na stygmatyzujące określenie „uchodźca”. Za pomocą różnych mediów społecznościowych i masowego przekazu podjęta została próba rozpowszechnienia nieistniejącego dotąd w oficjalnym obiegu rzeczownika „nowak”, który jednocześnie stanowi homonim najpopularniejszego nazwiska w Polsce. Za pomocą fali medialnej, w tym: udział w programie Słownik polsko-polski, licznych radio audycjach i wywiadach w gazetach i blogach internetowych, zaszczepiam słowo do przestrzenni używanego języka. Obecnie podejmuję próby w zaproszeniu znanych osób do skorzystania z tego słowa, żeby zanonimizować źródło autorskie i wprowadzić go do działania poza terenem świata sztuki. Archiwum wzmianek i prac wokół słowa, które udaję się załapać na przestrzeni internetu (na przykład przypadkowo znaleziona przez jednego z użytkowników słowa wzmianka w wywiadzie z pisarką Olgą Tokarczuk)  są dostępne na stronie facebook: facebook.com/nowak.nowaczka.nowacy

Jana Shostak - pozytywna hakerka wanna be, doktorantka na UAP. 20 czerwca 2017 r. – w Światowy Dzień nowaka – obroniła pracę dyplomową w PDP Mirosława Bałki. Wierzy w skuteczność sztuki. Kurator Sebastian Cichocki podsumowuje jej twórczość: „Jana Shostak która używa sztuki jako wytrychu, włamując się do innych pozaartystycznych systemów takich jak język polski, religijna pielgrzymka czy konkurs piękności”. Stosuje feminatywy.

@heart.is.for.art


Muzyka i montaż: Jakub Lemiszewski (@jakublemiszewski)


Ilustracje:
︎︎︎ Makieta autorstwa Moniki Drożyńskiej, 2017 
︎︎︎ Jana Shostak, koszulka, 2017 
︎︎︎ Jana Shostak, odmiana słowa nowak, 2017 ︎︎︎ Jana Shostak, Girls Dilemma from the 70s, gra planszowa, 2017
︎︎︎ Ilustracja autorstwa Marty Frej, 2017