ŻYWA SZTUKA to podcast obejmujący autorskie materiały, w których artystki i artyści opowiadają o swoich pracach, wyjaśniając najnowsze tendencje w polskiej sztuce współczesnej.

Promujemy polską, młodą, ŻYWĄ SZTUKĘ, tworząc nowy sposób opowiadania historii sztuki.

Czytaj dalej... lub posłuchaj...


👂 YouTubeSpotify / Soundcloud


SZYBKI DOSTĘP
FUTURYZM ︎︎︎  Inside Job (Ula Lucińska & Michał Knychaus)

Inside Job (Ula Lucińska, Michał Knychaus), Not a Gift Given, But a Choice Made, Pawilon, Poznań, 2019.

Seria obiektów, tekst, audio, stal, aluminium, pvc, len, światło RGB, dym, znalezione przedmioty.  

We współpracy z Dorotą Gawędą i Eglė Kulbokaitė (tekst) oraz Panayiotisem Mina (audio).

Not a Gift Given, But a Choice Made to immersyjna instalacja zbudowana z trzech niezależnych płaszczyzn: wizualnej, tekstowej oraz dźwiękowej. Każda z nich, ustanawiając własne konteksty, oddziałuje na pozostałe. Tytuł instalacji został zaczerpnięty z książki Ursuli K. Le Guin Grobowce Atuanu i dotyczy możliwych (postludzkich) wizji przyszłości. Na potrzeby instalacji, jako Inside Job, stworzyliśmy serię wysokich, podwieszanych, wielomateriałowych obiektów. Towarzyszył im tekstowy kolaż stworzony przez duet Young Girl Reading Group oraz ścieżka dźwiękowa, skomponowana przez cypryjskiego artystę Panayiotis Minę.

Ula Lucińska (1992) i Michał Knychaus (1987) pracują razem jako duet Inside Job. W swojej praktyce wykorzystują różnorodne media i materiały, a tworzone przez nich obiekty budują specyficzne, wielowarstwowe środowiska. Interesują ich procesy konstruowania tożsamości, (w tym również tożsamości miejsc) w kontekście dynamicznych zmian takich jak: kryzys klimatyczny, technologiczne przyspieszenie, polityczna radykalizacja i rosnące poczucie niepokoju wobec nieznanej przyszłości. Wiele z ich realizacji odnosi się do futurystycznych i postkatastroficznych scenariuszy. Poprzez łączenie doświadczeń z różnych dziedzin, rozwijają swoją praktykę nie tylko w polu sztuk wizualnych ale również prowadząc teoretyczny research. W swoich poszukiwaniach skupiają się na tematyce “miejsca” i jego reprezentacjach, rozumiejąc je jako kulturową mediację szerszych, społecznych, ekonomicznych i politycznych procesów organizujących życie.

http://ulalucinska.com/
http://michalknychaus.com/

Montaż dźwiękowy nagrania: Jakub Lemiszewski (@jakublemiszewski)

Dokumentacja:
︎︎︎ Inside Job (Ula Lucińska, Michał Knychaus), Not a Gift Given, But a Choice Made, widok wystawy, Pawilon, Poznań, 2019, foto. Panayiotis Mina